Polacy pokonują Iran

fivb.org

POLSKA – Iran
3:0 (26:24, 25:20, 25:22)

Polacy zrewanżowali się Irańczykom za porażkę z ubiegłorocznego Pucharu Świata. Choć w dzisiejszym spotkaniu walczyli bardziej ze sobą niż z przeciwnikiem, zwyciężyli w trzech setach.

W porównaniu z podstawową szóstką Polaków na boisku zabrakło tylko Michała Winiarskiego i Zbigniewa Bartmana, których zastąpili Michał Kubiak i Jakub Jarosz. To właśnie ten pierwszy rozpoczął spotkanie od asa serwisowego. Za chwilę jednak biało – czerwoni zaczęli popełniać proste błędy i na pierwszej przerwie technicznej przegrywali 6:8. Podopieczni trenera Andrei Anastasiego nie mogli poradzić sobie z atakami Amira Ghafoura i Mojtaba Mirzajanpour Mouziraji. Kiedy zaczął funkcjonować blok, Polacy szybko odrobili straty, a po wygranej przepychance na siatce przez Michała Kubiaka, na drugą przerwę techniczną schodzili przy prowadzeniu 16:14. Biało – czerwoni utrzymywali dwa oczka przewagi do stanu 23:21. Wtedy to Irańczycy skutecznie zakończyli atak, a za chwilę Mojtaba Mirzajanpour Mouziraji posłał asa serwisowego. Podopieczni Julio Velasco obronili pierwszą piłkę setową, następnej już nie byli w stanie, gdyż znów zafunkcjonował polski blok.

Druga partia od początku była wyrównana. Po błędzie w ataku Jakuba Jarosza biało – czerwoni przegrywali 8:10. Straty jednak szybko odrobili i gra toczyła się punkt za punkt. Polacy zdołali zbudować przewagę po drugiej przerwie technicznej dzięki świetnemu atakowi ze środka Piotra Nowakowskiego i asowi serwisowemu Jakuba Jarosza. Podopieczni Julio Velasco przyjmowali na poziomie zaledwie 24%. Co ciekawe, lepiej radzili sobie z mocnymi zagrywkami aniżeli flotami. W końcówce Irańczycy zaczęli popełniać błędy. Autowym atakiem zakończyli drugiego seta.

W trzeciej odsłonie do stanu po 10 gra była wyrównana. Wtedy znów zaskoczył polski blok i dzięki temu biało – czerwoni zbudowali kilkupunktową przewagę. Irańczycy zaczęli popełniać kolejne błędy, przez co nie byli w stanie prowadzić wyrównanej gry z Polakami. Nasz zespół kontrolował sytuację na boisku i dzięki świetnej skuteczności w kontrach, pewnie zmierzał do zwycięstwa. Spotkanie udanym atakiem zakończył Bartosz Kurek.

Najskuteczniejszym zawodnikiem Polaków był Jakub Jarosz. Zdobył 14 punktów
(13 atakiem i 1 zagrywką). W ekipie Irańczyków liderem był Mojtaba Mirzajanpour Mouziraji. Zapisał na swoim koncie również 14 oczek.

Polska: Nowakowski (9), Kurek (13), Jarosz (14), Kubiak (10), Żygadło (4),
Możdżonek (6), Ignaczak (libero) oraz Ruciak, Kosok
Iran: Mostafavand  (7), Lakrani, Ghaemi (4), Nadi (6), Ghafour (11), Mouziraji (14),
Zarif (libero) oraz Mahmoudi (3), Mahdavi (1)